Názov projektu: Obnoviteľná energia pre vytvorenie vyváženého ekologického programu znižovania emisií uhlíka (Renewable Energy for the Creation of a Balanced Ecological Carbon Agenda)
Skrátený názov projektu/Akronym: REBECCA
Prijímateľ: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Sídlo prijímateľa: Vazovova 5, 812 43 Bratislava 1
Partneri projektu: SFÉRA, a.s.; T - Industry, s.r.o.; Ústav materiálov a mechaniky strojov Slovenskej akadémie vied, v.v.i.
Výzva: Podpora výskumných projektov zameraných na dekarbonizáciu ekonomiky v TRL úrovniach 1-3
Kód výzvy: 09I04-03-V02
Kód projektu: 09I04-03-V02-00033
Financovaný Európskou úniou z nástroja NextGenerationEU
Zdroj: Plán obnovy a odolnosti SR
Komponent: 9. Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky
Investícia: 4. Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky
Obdobie realizácie projektu: 08.2024 - 08.2026
Miesto realizácie projektu: Bratislava
Výška podpory z prostriedkov mechanizmu: 2 510 233,39 EUR
Cieľom projektu je získanie nových poznatkov a postupov pre budúcu dekarbonizáciu energetického hospodárstva vybraných univerzitných objektov a pracovísk a vytvorenie replikovateľného modelu pre podmienky SR. Cieľ bude dosiahnutý:
Fázy projektu a ich logická a časová súvislosť
Projekt má ambíciu overiť možnosti minimalizácie vplyvov univerzitnej činnosti na klimatickú zmenu až k nulovému vplyvu v horizonte do roku 2050 využitím dostupných a perspektívnych technológií pre výrobu, skladovanie a distribúciu energií a súčasne zmenou návykov jednotlivcov vo vzťahu k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Predpokladá sa, že zvyšovanie úrovne edukácie jednotlivcov bude viesť k zvýšeniu povedomia vo vzťahu k dosiahnutiu klimatickej neutrality, k vyššej miere recyklácie materiálov a energie, využívania dostupných bezuhlíkových technológií, znižovaniu spotreby a proaktívnemu životnému štýlu vo vzťahu k ochrane životného prostredia a zvyšovania odolnosti voči klimatickej zmene. V strednodobom horizonte bude možné výsledky projektu využiť na zhodnotenie potenciálu existujúcich technológií pre bezuhlíkovú energetiku a skúmanie zmeny správania jednotlivcov na základe krátkodobého vzdelávania. V dlhodobom horizonte bude možné výsledky projektu zohľadniť pri využití potenciálu nových, laboratórne overovaných technológií pre výrobu a skladovanie a využitie energií (kogenerácia tepla a elektriny, recyklácia tepla), nových materiálov na efektívnu konverziu a uskladnenie energie (napr. vysokoúčinné FVE, batériové úložiská s vysokou hustotou energie, tepelné batérie na báze materiálov s fázovou premenou, syntetické palivá a pod.). V oblasti zmeny návykov jednotlivcov vo vzťahu k dosiahnutiu klimatickej neutrality to môže podnietiť úvahy o dlhodobom systémovom vzdelávaní od školského veku.